კინოკადრები ფილმიდან „აკაკი წერეთლის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში“, 1912 წელი
აკაკი წერეთელი 1840 წლის 21 ივნისს იმერეთში, საჩხერის რაიონ სოფელ სხვიტორში, როსტომ წერეთლის ოჯახში დაიბადა. დედა - ეკატერინე აბაშიძე - იმერეთის მეფის სოლომონ I-ის შვილთაშვილი იყო.
„დავბადებულვარ თუ არა, ვაჟის შეძენით გახარებულ მამაჩემს დიდი ხნის გარისხული და სასახლიდან გაგდებული შინაყმა შეურიგებია, და მე კი ბებიას მაშინვე გავულახივარ. აი, როგორ მოჰყვებოდა ხოლმე ამ ამბავს გაზეპირებული „მამაო ჩვენოსავით" ცხონებული გადიაჩემი: „ვენაცვალე ჩემს კაკოს! (ბავშვობისას კაკოს მეძახდნენ) ამის დაბადებაც სულ სხვანაირი იყოო: დაიბადა ერთი რაღაც დათვისბელა, ბამბისქულა და ისე გაეკმიდა სული, რომ კრინტს არა სძრავდაო! ეს თურმე იმას ჰფიქრობდა: საიდან სად მოვედიო? და ბებიას კი გულშემოყრილი ეგონა და ჩქმეტა დაუწყო!.. ერთი-ორი კიდეც შემოუცაცუნა ხელი და ძლივს ხმა ამოაღებინაო! ვის უნახავს ამისი ტირილი? სულ იცინოდაო“ („ჩემი თავგადასავალი“).
აკაკიმ ბავშვობის წლები სოფელ სავანეში, გლეხის ოჯახში, ძიძასთან გაატარა. "არ შემიძლია არ გამოვტყდე, რომ, თუ კი რამ დარჩა ჩემში კარგი და კეთილი, უფრო იმის წყალობით, რომ მე სოფელში ვიყავი გაბარებული და გლეხის შვილებთან ერთად ვიზრდებოდი", - წერდა აკაკი „ჩემს თავგადასავალში“.
აკაკის ქართული წერა-კითხვა დამ, ანამ ასწავლა, რუსული კი - დედამ. ბავშვობიდანვე ძლიერ გატაცებული იყო წიგნების კითხვით. 10 წლისას უკვე რამდენჯერმე ჰქონდა გადაკითხული „ვეფხისტყაოსანი“. ლექსების წერა აკაკი წერეთელმა ჯერ კიდევ ყრმობის ასაკში დაიწყო. პოპულარობა 1860 წელს „ცისკარში“ გამოქვეყნებულმა ლექსმა - „საიდუმლო ბარათი“ - მოუტანა.
1852 წელს ქუთაისის კლასიკურ გიმნაზიაში დაიწყო სწავლა, 1859 წელს პეტერბურგის უნივერსიტეტის აღმოსავლური ენების ფაკულტეტზე ჩაირიცხა, რომელიც 1862 წელს კანდიდატის ხარისხით დაამთავრა. მისი თემა „ვეფხისტყაოსნის“ ორიგინალობა იყო.
აკაკიმ 1864 წელს ცოლად შეირთო ნატალია ბაზილევსკაია.
აკაკი წერეთელი, პორტრეტი, ქუთაისი. ფოტოს უკანა მხარე შემდეგი მინაწერით:
„ჩვენი ხალხის წინამძღოლია
სამზავროთ წავლათ რაკია,
და უკან რომ არ დაიხევს,
ეს ბრძანდება აკაკია“.
ვ. ღვანკითელი. 1896 წლის 17 აპრილი.
დავით სარაჯიშვილისა და ეკატერინე ფორაქიშვილის ქორწინების 25 წლის იუბილეს მონაწილეები.
ჯგუფში სარაჯიშვილებისა და ფორაქიშვილების ოჯახის წევრები, აკაკი წერეთელი, არტურ ლაისტი, ვალერიან გუნია, მხატვარი გიგო გაბაშვილი.
1905 წლის 10 სექტემბერი.
ვარინკა წერეთელი, „სულიკო“ (ცვილის ლილვაკზე შემორჩენილი ჩანაწერი)
აკაკი წერეთლის რვეული, ავტოგრაფი, შავი. რვეულში შეტანილია: საყმაწვილო მოთხრობა „პატარა ტარიელი“, პოემა „ნათელა“, პუბლიცისტური წერილი „ფიქრები ბუხრის წინ“, 1890-იანი წლები.
აკაკი წერეთელი და ნიკო ნიკოლაძე ეზოში წყალს ასმევენ სახედარს. დიდი ჯიხაიში. 1909 წელი.
„აკაკი წერეთელი ნიკო ნიკოლაძეს დიდ-ჯიხაიშში პირველად 1889 წლის ზაფხულში ეწვია სტუმრად, აგვისტოს თვეში. ის ნიკოს ვაჟის - გიორგის ნათლობას დაესწრო. გიორგის ნათლობა დიდი ზეიმით გადაიხადეს. ამის შემდეგ აკაკი ხშირად ჩადიოდა ჯიხაიშში...
აღტაცებაში მოყავდა აკაკი სხვადასხვა ცხოველებს, რომლებიც ნიკოს საზღვარგარეთიდან ყავდა ჩამოყვანილი და გაწვრთნილი. ამ ცხოველებს აკაკი ნიკოს ბავშვებთან ერთად ეთამაშებოდა. 1909 წელს მან ესპანურ თეთრ ვირთან სურათიც გადაიღო“. აკაკი დევიძე, ნიკო ნიკოლაძე დიდ-ჯიხაიშში. თბილისი. 1958.
„ქართველი ძეგლის წინ“ [1909-1910], ავტოგრაფი
ქართველმა ხალხმა აკაკი სიცოცხლეშივე შერაცხა სახალხო პოეტად, ამის დასტურია, რომ მისი შემოქმედებითი და საზოგადოებრივი მოღვაწეობის 50-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო (1908), ისევე როგორც პოეტის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში (1912), დღესასწაულად იქცა.
აკაკის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში ფირზე ვასილ ამაშუკელმა აღბეჭდა.
ფოტოზე: აკაკი წერეთლის პატივსაცემად გამართული მსვლელობა. ქუთაისი, 1908 წლის 14 დეკემბერი.
„ქართველი მგოსნის აკაკი წერეთლის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში 21 ივლისიდან 2 აგვისტომდე“.
1912 წელი.
რეჟისორი და ოპერატორი ვასილ ამაშუკელი.
ფილმი რესტავრირებულია 2009 წელს, „N&N სტუდიისა“ და „კინომემკვიდრეობის დაცვის ასოციაციის“ პროექტით, კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრისა და კომპანია „ERNST&YANG“-ის ფინანსური მხარდაჭერით

Akaki Tsereteli, address to Georgian youth
Akaki Tsereteli was born on June 21, 1840 in the village of Skhvitori, Sachkhere district, Imereti, to the Rostom Tsereteli family. His mother - Ekaterine Abashidze - was a granddaughter of King Solomon I of Imereti.
"Whether I was born or not, my father, who was happy with the purchase of his son, was reconciled to his long-lost household and thrown out of the palace, and I immediately overcame my grandmother. Here is how this story would be followed by a gassed "Father like us" horse Gadiachem: "Venatsvale my Kako! He thought: Where did I come from? And my grandmother thought I was heartbroken and started to cry! .. She even shook one or two hands and could barely make out her voice!
Akaki spent his childhood in the village of Savane, in a peasant family, with a nanny. "I can not help but think that if things remained good and kind to me, it would be more because I was raised in a village and raised with the children of a peasant," Akaki wrote in "My Adventure."
Akaki's Georgian literacy was taught by his sister Anna, and Russian by his mother. From childhood he was very fond of reading books. At the age of 10, he had already read "Tigerskin" several times. Akaki Tsereteli started writing poems at a young age. The poem "Secret Card" published in "Tsiskari" in 1860 brought popularity.
From the left:
In 1852 he began to study at the Kutaisi Classical Gymnasium, in 1859 he enrolled in the Faculty of Oriental Languages ​​of St. Petersburg University, graduating in 1862 with a degree in Candidate. His theme was the originality of "Panther".
Akaki married Natalia Bazilevskaya in 1864.
Akaki Tsereteli, portrait, Kutaisi. On the reverse the photo has an inscription:
"He is the leader of our People
Who won't step back,
And he is Akaki.
V. Ghvankiteli. April 17, 1896
Participants of the 25th anniversary of the marriage of David Sarajishvili and Ekaterine Forakishvili.
Family members of Sarajishvilis and Forakishvilis, Akaki Tsereteli, Arthur Leist, Valerian Gunia, artist Gigo Gabashvili.
September 10, 1905.
Varinka Tsereteli, "Suliko" (note left on the wax roller)
Varinka Tsereteli, "Suliko" (record on wax roller) and Akaki Tsereteli's notebook. Autograph, Black. The notebook includes: Children's short story "Little Tariel", poem "Natela", publicist letter "Thoughts in front of the fireplace", 1890s.
Akaki Tsereteli, in a speech at Dimitri Kipiani's funeral, called him "the second Dimitri dedicated." The famous poem of the poet "Gantiadi" is dedicated to the memory of Dimitri Kipiani.
Akaki Tsereteli and Niko Nikoladze pour water on the body in the yard. In the Great Jikhai. 1909 year.
Akaki Tsereteli first visited Niko Nikoladze in Didi-Jikhaishi in the summer of 1889, in August. He attended the baptism of Niko's son - George. George's baptism was celebrated with great solemnity. After that, Akaki often visited Jikhaishi ...
Akaki admired the various animals that Niko had brought from abroad and trained. These animals Akaki played with Niko's children. In 1909 he also took a picture with a Spanish white donkey.
Akaki Devidze, Niko Nikoladze in Didi-Jikhaishi. Tbilisi. 1958.
"In front of the Georgian monument" [1909-1910], autograph
The Georgian people hailed Akaki as a People's Poet during his lifetime, as evidenced by the fact that the anniversary evening (1908) dedicated to the 50th anniversary of his creative and public activity, as well as the poet's trip to Racha-Lechkhumi (1912), became a holiday.
Akaki's trip to Racha-Lechkhumi was filmed by Vasil Amashukeli.
Photo: March in honor of Akaki Tsereteli. Kutaisi, December 14, 1908.
The Georgian people hailed Akaki as a People's Poet during his lifetime.
A clear confirmation of the universal recognition was the anniversary evening dedicated to the 50th anniversary of his creative and public activity (1908), which, like the poet's trip to Racha-Lechkhumi (1912), turned into a grand national holiday.
Akaki's journey was filmed by Vasil Amashukeli. The first Georgian full-length documentary is one of the most distinguished in the history of world cinema.
Photo: March in honor of Akaki Tsereteli.
Kutaisi, December 14, 1908.
"Travel of Georgian poet Akaki Tsereteli in Racha-Lechkhumi from July 21 to August 2."
1912.
Director and cameraman Vasil Amashukeli.
The film was restored in 2009 with a project from N&N Studio and the Film Heritage Preservation Association, with financial support from the National Center for Cinematography and ERNST & YANG.