ამბროლაურში ფოტოგამოფენა „რაჭა“ გაიხსნა
ამბროლაურის კულტურის ცენტრში - სახვითი ხელოვნების მუზეუმში - ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის გუბერნატორმა პარმენ მარგველიძემ დღეს ფოტოგამოფენა „რაჭა“ გახსნეს.
ექსპოზიციაზე წარმოადგინეს ეროვნულ არქივში დაცული ფოტომასალა. მათ შორის: XIX საუკუნეში მოღვაწე ფოტოგრაფ დიმიტრი ერმაკოვისა და იტალიელ ფოტოგრაფ ვიტორიო სელას მიერ რაჭაში გადაღებული ფოტოები - ტიპაჟები, ხედები, ხუროთმოძღვრების ძეგლები; რაჭა-ლეჩხუმში აკაკი წერეთლის მოგზაურობის ამსახველი ფოტოები (1912). გარდა ამისა, წარმოდგენილია XX საუკუნის ამბროლაური, ონი, შოვი; 1987 წლის წყალდიდობა და 1991 წლის მიწისძვრა რაჭაში; კადრები მხატვრული ფილმიდან „რაჭა ჩემო სიყვარულო“ (1977).
გამოფენის გახსნისას ნაჩვენები იყო ფრაგმენტები ვასილ ამაშუკელის მიერ 1912 წელს გადაღებული პირველი ქართული დოკუმენტური ფილმიდან „აკაკი წერეთლის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში“.

Photo Exhibition “Racha” was opened in Ambrolauri
Photo exhibition “Racha” was opened today at Ambrolauri Cultural Center – Fine Art Museum. The event was attended by Teona Iashvili, General Director of the National Archives of Georgia and Parmen Margveladze, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti governor.
The photo materials, preserved at the National Archives of Georgia are presented at the exposition. Among them are:  the photos of Dimitri Ermakov and the Italian photographer Vittorio Sella taken in Racha in the 19th century – types, views, monuments; photos depicting the travel of Akaki Tsereteli in Racha-Lechkhumi (1912). Besides, there are the photos of the 20th century Ambrolauri, Oni, Shovi; Flood (1987) and earthquake (1991) of Racha; photos from the film “Racha Chamo Sikvarulo” (“Racha My Love”) (1977).
During the exhibition the fragments from the first Georgian documentary “Travel of Akaki Tsereteli in Racha-Lechkhumi” filmed by Vasil Amashukeli in 1912 was shown.