ეროვნულ არქივში ხვალ გამოფენა „ექვთიმე თაყაიშვილი“ გაიხსნება
ექვთიმე თაყაიშვილის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი გამოფენა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში 11 ოქტომბერს, 16:00 საათზე გაიხსნება
ქართველი ისტორიკოსის, არქეოლოგის, პედაგოგის, საზოგადო და პოლიტიკური მოღვაწის, საქართველოს ეროვნული გმირის, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ წმინდანად შერაცხული ექვთიმე თაყაიშვილის შესახებ საქართველოს ეროვნული არქივი მრავალფეროვან და მდიდარ მასალას ინახავს.
ექვთიმე თაყაიშვილი საქართველოს ცენტრალური არქივის, დღევანდელი ეროვნული არქივის დაარსების ერთ-ერთი ინიციატორი იყო. 2020 წელს არქივის დაარსებიდან 100 წლის იუბილე აღინიშნება.
გამოფენის მიზანია, წარმოაჩინოს გამორჩეული საზოგადო მოღვაწის საქმიანობა საქართველოს საზოგადოებრივ, კულტურულ, სამეცნიერო, პოლიტიკურ ცხოვრებაში. ფოტოებთან ერთად, წერილობითი დოკუმენტების ორიგინალები, ისტორიული დოკუმენტები და ხელნაწერები იქნება წარმოდგენილი.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების, ისევე, როგორც საისტორიო-საეთნოგრაფიო საზოგადოების საარქივო ფონდებში ექვთიმე თაყაიშვილის მოღვაწეობის შესახებ დაცული მასალა საზოგადოებისათვის გამოფენის ფორმატში პირველად იქნება წარდგენილი.
დამთვალიერებელს საშუალება ექნება, იხილოს ანჩისა და კალმახის ციხის სახარებები, რომელთა მოძიება თაყაიშვილის სახელს უკავშირდება.
გამორჩეულია საარქივო მასალა, რომელიც ასახავს საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ ქართული საგანძურის დაცვისა და მოძიების საქმეში ექვთიმე თაყაიშვილის წვლილს.
გამოფენის ერთი ნაწილი შეეხება ექვთიმე თაყაიშვილის მოღვაწეობას საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის საკანონმდებლო ორგანოში - საქართველოს ეროვნულ საბჭოსა და დამფუძნებელ კრებაში. ექსპოზიციაზე წარმოდგენილი იქნება ლევილის მამულში ქართველი მოღვაწის ცხოვრების ამსახველი დოკუმენტებიც.

The Exhibition "Ekvtime Takaishvili" will be opened tomorrow at the National Archives
Exhibition depicting the life and work of Ekvtime Takaishvili will be opened at the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia at 16:00, on October 11.
The National Archives of Georgia preserves diverse and rich material about the Georgian archivist Ekvtime Takaishvili, commemorated as a saint by the Georgian historian, archaeologist, educator, public and political figure, Georgian National Hero.
The purpose of the exhibition is to showcase the work of a distinguished public figure in the social, cultural, scientific, political life of Georgia. Along with the photos, the exhibition pavilion features original written documents, historical documents and manuscripts.
Material concerning Ekvtime Takaishvili's work on the Spreading of Literacy among Georgians, as well as the archival fonds of the Historical-Ethnographic Society, has been presented to the public for the first time in the exhibition format. Featured archive material reflecting Ekvtime Takaishvili's contribution to the preservation and retrieval of Georgian treasures in Georgia and abroad.
The visitor will have the opportunity to see the Gospels of Anchi and Kalmakhi, which are related to Takaishvili's name.
Part of the exhibition will focus on Ekvtime Takaishvili's work in the Legislative Body of the First Democratic Republic of Georgia - the National Council of Georgia and the Constituent Assembly. The exhibition also presents documents depicting the life of a Georgian public figure in Leuville.
It is noteworthy that Ekvtime Takaishvili was one of the initiators of the establishment of the Central Archives of Georgia, today's National Archives. 2020 marks the 100th anniversary of the archive.