III საერთაშორისო კონფერენცია - 2018
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის III საერთაშორისო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა, სიძველეთმცოდნეობა - ტენდენციები და თანამედროვე გამოწვევები“ 2018 წლის 20-22 სექტემბერს გაიმართა.
სამდღიანი კონფერენცია საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის 100 წლისთავს მიეძღვნა.
ტრადიციული ბლოკების გარდა, კონფერენციაზე  ცალკე მიმართულებად იყო წარმოდგენილი 1918-21 წლების საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიასთან, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების წინაპერიოდსა და პირველი ქართული დემოკრატიული სახელმწიფოს ემიგრაციასთან დაკავშირებული თემები.
კონფერენციის სამეცნიერო მიმართულებია: არქივთმცოდნეობა; წყაროთმცოდნეობა; ისტორია/ხელოვნების ისტორია/ეთნოგრაფია; ფილოლოგია; რესტავრაცია-კონსერვაცია; საბუნებისმეტყველო კვლევები და სხვა.
ეროვნული არქივის საერთაშორისო კონფერენციის კონფერენციის მიზანი სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების დამყარება ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაცია, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.

The 3th International Conference - 2018
The 3th International conference of the National Archives of Georgia “Archival, Source, Antiquity Studies – Trends and Modern Challenges”was held iin 20-22 september, 2018.
3-days conference was dedicated to the 100th anniversary of the independence of Georgia.
Besides the traditional blocks, the separate direction of the conference were the topics linked with the Georgia and South Caucasus in 1918-1921, previous period of declaration of independence, emigration of the first Georgian Democratic Republic.
The conference aims to collect the scientific innovations, to bring together Georgian and foreign scientists to broaden the communication, to promote the interdisciplinary and intercultural researches to seek for the adaptation ways of the modern requests of the cultural heritage management, to share the innovations of the digital humanitarian field.