ავტომობილი „ბენცი“ - კვირის დოკუმენტი
ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების მიხედვით, კავკასიაში სხვადასხვა დანიშნულების ავტომობილების შემოყვანა XX საუკუნის დასაწყისიდან,  კავკასიის სამხედრო გზის მშენებლობის დასრულების შემდეგ გააქტიურდა.
კავკასიის საოლქო საგზაო სამმართველოს ფონდის მასალებმა შემოგვინახა ინფორმაცია დღესათვის კარგად თუ ნაკლებად ცნობილი ავტომობილების მწარმოებლების შესახებ, რომელთა პროდუქცია ერთი საუკუნის წინათ შემოდიოდა კავკასიაში, ესენია: „ჯენერალ მოტორსი“, „დე დიონ ბუტონი“, „პეჟო“, „ოპელი“, „კადილაკი“, „კრეზო შნაიდერი“, „მიტჩელი“,  „ფიატი“,  „ოლდსმობილი“, „ლორენ დიტრიხი“, „აველინგი და პორტერი“ და სხვა.
1913 წელს იალტელ გრიგორი მოსკვიჩს კავკასიის საოლქო საგზაო სამმართველოს ინჟინერ არკადი ლავრენტიევისაგან იჯარით აუღია 5 ავტომობილი „ბენცი“ საქართველოს სამხედრო გზაზე, ვლადიკავკაზი-თბილისის მიმართულებით მგზავრების გადასაყვანად. სარეკლამო ბროშურის ფოტო სწორედ ამ გარიგების შესახებ გაფორმებულ დოკუმენტაციას ახლავს.

Automobile "Benz" – The Weekly Document
The document of the current week of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is the photo of automobile Benz, model Torpedo. The photo is from the advertising brochure, 1913.
According to the documents, preserved at the National Archives of Georgia, introduction of various automobiles in Caucasus at the beginning of the 20th century was activated after finishing the construction of the Caucasus military road.
The Weekly Document represents the project of the National Archives. It aims to provide the society with the information, concerning the unique and diverse materials, preserved at the archive.
To see the document, please, follow the links below:
The web page of the National Archives: http://archives.gov.ge/ge/kviris-dokumenti
The page of the National Archives in the social network: https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia