საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ახალგაზრდა მეცნიერთათვის (40 წლამდე ასაკის, სწავლების ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის საფეხურები) 24-25 მარტს გეგმავს სამეცნიერო კონფერენციის ჩატარებას თემაზე: ,,საქართველოს ეკლესია ΧΧ საუკუნის პირველ ნახევარში“.
კონფერენციის მიზანია საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის თარიღის ჯეროვანი აღნიშვნა, ახალგაზრდების სამეცნიერო საქმიანობის ერთგვარი წახალისება, მათთვის სამეცნიერო თუ საგანმანათლებლო სივრცეში არსებული სიახლეების, ასევე, ეროვნული არქივის სამეცნიერო პოტენციალის გაზიარება და აქ დაცული მდიდარი მასალის პოპულარიზაცია.
კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველებმა თემის სათაური, ანოტაცია უნდა გამოგზავნონ ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილებაში 2015 წლის 6 მარტამდე ელექტრონული ფოსტის შემდეგ მისამართებზე: kasatiani@archives.gov.ge; nbadashvili@archives.gov.ge.
სამი საუკეთესო მოხსენების ავტორი დაჯილდოვდება ეროვნული არქივის მიერ საგანგებოდ დაწესებული პრემიით - 300 ლარით.

Youth Conference at the National Archives of Georgia
The National Archives of the Ministry of Justice is planning to conduct the scientific conference for the young scientists (for Bachelors, Masters and PhDs). The youth conference will take place on 24-25 March. The subject of the youth conference is "Georgian church during the first half of the 20th century".
The aim of the conference is to celebrate the approval of the Georgian church autocephaly, to encourage the scientific activity of youth, to represent the scientific and educational novelties, to share the scientific potential and to popularize the various materials preserved at The National Archives of Georgia.
The conference participants should send the information including the theme subject, annotation and application at the Scientific Division of the National Archives to the following e-mails: kasatiani@archives.gov.genbadashvili@archives.gov.ge till 6 March, 2015.
The first three authors of the best papers will be awarded by the special prize - - 300 GEL, established by the National Archives.