საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს ელჩი მააიკე ვან კოლდამი ეროვნულ არქივს ეწვია და გენერალურ დირექტორ თეონა იაშვილთან ერთად მომავალი თანამშრომლობის საკითხები განიხილა.
ელჩმა გამოთქვა სურვილი, რომ ნიდერლანდებისა და საქართველოს ეროვნულ არქივებს შორის მჭირდო თანამშრომლობა დაიწყოს დოკუმენტების რესტავრაცის, დიგიტალიზაციის, ელექტრონული არქივების, ერთობლივი გამოფენების ორგანიზების მიმართულებით.
მხარეთა შეთანხმებით ეროვნული არქივი დაიწყებს მუშაობას საქართველო-ნიდერლანდების ურთიერთობის ამსახველი საარქივო მასალის გამოსავლენად და ნიდერლანდების საელჩოსთან ერთად ორი ქვეყნის დიპლომატიური ურთიერთობის 30 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ გამოფენას მოამზადებს.

The National Archives will cooperate with the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia
The Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, Maaike van Koldam, visited the National Archives and discussed issues of future cooperation with the General Director, Teona Iashvili.
The ambassador expressed his desire to start the necessary cooperation between the national archives of the Netherlands and Georgia in the direction of restoration of documents, digitization, electronic archives, organization of joint exhibitions.
According to the agreement of the parties, the National Archives will start work to identify archival material depicting the relationship between Georgia and the Netherlands, and together with the Embassy of the Netherlands will prepare an exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries.