ეროვნული არქივის VIII საერთაშორისო კონფერენცია დასრულდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის სამდღიან საერთაშორისო კონფერენციაში „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა − ტენდენციები და გამოწვევები“ 168 ქართველი და უცხოელი მეცნიერი მონაწილეობდა.
ღონისძიება 2016 წლიდან ტარდება და მისი  მიზანი სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის სამეცნიერო კავშირების წახალისებაა.
წლევანდელი, რიგით მე-8 საერთაშორისო კონფერენცია, დავით აღმაშენებლის 950 წლის იუბილეს მიეძღვნა და მე-12 საუკუნის საქართველოს ისტორიის საკითხებზე ცალკე სექცია გაიმართა. სხვადასხვა თემატურ სესიაზე განხილული იყო ფილოლოგიის, ისტორიის, ხელოვნებათმცოდნეობის, კულტუროლოგიის, ციფრული არქივებისა და მონაცემთა ბაზების, კონსერვაცია-რესტავრაციის აქტუალური საკითხები.

The three-day international conference "Archival Studies, Source Studies - Trends and Challenges" was organized by the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia and attracted 168 experts from Georgia and abroad.
Since its inception in 2016, the event's goals have been to compile scientific news, support multidisciplinary and intercultural research, and foster scientific exchanges between international and Georgian scientists.
The eighth international conference this year honored Davit Agmashenebeli's 950th birthday, and a special session focused on topics related to Georgia's history in the 12th century. Various topical sessions included current topics in philology, history, art studies, culturology, digital archives and databases, and conservation and restoration.
The materials of the conference will be published on the website of the National Archives of Georgia in electronic format.