საქართველოს ეროვნული არქივის VI საერთაშორისო კონფერენცია გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის VI საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია დღეს საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა ონლაინფორმატში გახსნა.
ყოველწლიური სამეცნიერო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა – ტენდენციები და გამოწვევები“ მოიცავს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებს: ფილოლოგია (კლასიკური, ბიზანტიური და ახალბერძნული ფილოლოგია, ლიტერატურა, ლინგვისტიკა, ენათმეცნიერება, ლიტერატურის თეორია, კოდიკოლოგია-ტექსტოლოგია, ფოლკლორისტიკა); ისტორია, წყაროთმცოდნეობა, არქივთმცოდნეობა, ეთნოლოგია, ანთროპოლოგია; ხელოვნებათმცოდნეობა (გამომსახველობითი და დეკორატიულ-გამოყენებითი ხელოვნება, არქიტექტურა, აუდიო და ვიზუალური ხელოვნება, მუსიკა, თეატრი, ხელოვნების თეორია და ისტორია, ქორეოგრაფია); კულტუროლოგია (მუზეუმოლოგია, სიძველეთმცოდნეობა, კულტურის თეორია და ისტორია) და სხვ. ღონისძიებაში 100-ზე მეტი ქართველი და უცხოელი მეცნიერი მონაწილეობს.
კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმნენ: თსუ ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი დარეჯან თვალთვაძე, რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის ხელმძღვანელი ჯაბა სამუშია და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორის მოადგილე მიხეილ წერეთელი.
საქართველოს ეროვნული არქივის საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია 2016 წლიდან ტარდება. მისი მიზანი სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაციის გზების ძიება და ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარებაა.

The 6th International Scientific Conference of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia was opened today by the Director-General of the National Archives of Georgia Teona Iashvili in an online format.
The annual scientific conference, titled "Archival Studies, Source Studies - Trends and Challenges" includes the following scientific topics: Philology (Classical, Byzantine, and Modern Greek Philology, Literature, Linguistics, Linguistics, Literary Theory, Textology, Codicology); History, Source Studies, Archival Studies, Ethnology, Anthropology; Art criticism (visual and decorative-applied arts, architecture, audio and visual arts, music, theater, art theory and history, choreography); Culture Studies (museology, archeology, cultural theory, and history), etc. More than 100 Georgian and foreign scientists are participating in the event.
The conference participants were welcomed by: Darejan Tvaltvadze, Professor of TSU Faculty of Humanities, Jaba Samushia, Head of Rustaveli Science Foundation, and Mikheil Tsereteli, Deputy Director of the Georgian National Museum.
The International Scientific Conference of the National Archives of Georgia has been held since 2016. It aims to gather information on scientific development, stimulate close scientific ties between Georgian and foreign scholars, promote interdisciplinary and intercultural research, find ways to adapt to the modern requirements of cultural heritage management, and share innovations in the field of digital humanities.
Details of the event could be found at the following link: https://archive.gov.ge/ge/saertashoriso-konferentsia-1