საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს გამოფენა „დღესასწაული“ „ქოლგა თბილისი ფოტოს“ ფარგლებში გაიხსნა.
გამოფენის დამთვალიერებელი გაეცნობა და გაიხსენებს დედაქალაქსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში ჩატარებულ საბჭოთა დღესასწაულებს. კომუნისტური ხელისუფლების ერთ-ერთი გამორჩეული მიმართულება პომპეზური დემონსტრაციებისა და აღლუმების მოწყობა იყო. აქ წარმოადგენდნენ საბჭოთა ქვეყნის სამხედრო, კულტურულ, საწარმოო, სპორტულ და სხვა მიღწევებს. ღონისძიებები კარგად იყო ორგანიზებული როგორც ფინანსური, ისე დადგმის თვალსაზრისით.
გამოფენაზე წარმოდგენილია საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული, 1960-80-იან წლებში გამართული დემონსტრაციებისა და აღლუმების ამსახველი ფოტო და კინოქრონიკა.

“Celebration” in the Exhibition Pavilion of the National Archives
The exhibition "Celebration" was opened today in the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia in the framework of “Kolga Tbilisi Photo”.
Visitors will get acquainted and recall the Soviet holidays, celebrated in the capital and other cities of Georgia. One of the outstanding directions of the Communist government was to arrange pompous demonstrations and parades. Military, cultural, industrial, sport and other accomplishments of the Soviet Union were presented there. The events were well organized in terms of installations and financially as well.
The exhibition presents photo and film chronicle, reflecting the demonstrations and parades held in 1960s and 1980s.