საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი აცხადებს განაცხადების მიღებას თბილისის საარქივო ფილმების მეოთხე საერთაშორისო ფესტივალში მონაწილეობის მისაღებად
საქართველოს ეროვნული არქივის ორგანიზებით 2025 წლის 21-24 ოქტომბერს გაიმართება თბილისის საარქივო ფილმების მეოთხე საერთაშორისო ფესტივალი.
ფესტივალი ჩატარდება საქართველოს ეროვნული არქივის კინოდარბაზში (მისამართი: ვაჟა-ფშაველას გამზირი 1, თბილისი, საქართველოს 0160).
2025 წლის ფესტივალის თემაა – საავტორო კინო.
ფესტივალზე საჩვენებლად შესაძლებელია წარდგენილი იყოს საქართველოსა და უცხო ქვეყნების საარქივო, სამუზეუმო, საბიბლიოთეკო თუ სხვა დაწესებულებებში დაცული საავტორო კინოფილმები.
მაქსიმალური ქრონომეტრაჟია – 1 საათი. ფესტივალში მონაწილე ორგანიზაციებს შესაძლებლობა ექნებათ ჩვენებამდე გამართონ პრეზენტაციები (მაქსიმუმ 15 წუთი).
2025 წლის კინოფესტივალის ფარგლებში გაიმართება პანელური დისკუსია თემაზე: კინომემკვიდრეობის დიგიტალიზაცია და რესტავრაცია, ხელმისაწვდომობა და გავრცელება.
კინოინსტიტუციების წარმომადგენლებს საშუალება ექნებათ ერთმანეთს გაუზიარონ გამოცდილება, შეხედულებები და პერსპექტივები კინოარქივების მნიშვნელობისა და სფეროში არსებული გამოწვევების შესახებ.
თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალში მონაწილეობის მსურველებმა შევსებული განაცხადის ფორმა და მასალა (რაც მოთხოვნილია განაცხადის ფორმაში) უნდა გამოაგზავნონ ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: TIAFF@archives.gov.ge ან მატერიალური ფორმით (HDD, BlyRay, Flash Drive) მისამართზე: საქართველოს ეროვნული არქივი, ვაჟა-ფშაველას გამზირი 1, თბილისი, საქართველო 0160.
განაცხადისა და მასალის გამოგზავნის ბოლო ვადა - 2025 წლის 1 სექტემბერი.
დამატებითი ინფორმაციისთვის მოგვწერეთ ფესტივალის ელექტრონული ფოსტის მისამართზე TIAFF@archives.gov.ge ან დარეკეთ ნომრებზე:
(+995) 577340576 გიორგი კაკაბაძე – ეროვნული არქივის კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორი;
(+995) 577340570 სოფიო ჯობავა – საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი.

The Tbilisi International Archival Film Festival – 2025
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia Calls for Film Submissions for the 4th Tbilisi International Archival Film Festival
The National Archives of Georgia will host the 4th Tbilisi International Archival Film Festival from October 21–24, 2025.
The venue of the festival will be the cinema hall of the National Archives of Georgia (address: 1 Vazha-Pshavela Avenue, Tbilisi, Georgia 0160).
The festival’s theme for 2025 is – auteur film.
Participation is open to auteur films that are preserved in Georgian and foreign archives, museums, and other institutions.
Time restriction: one hour. Additionally, organizations taking part in the festival will have the opportunity to give presentations (no longer than 15 minutes).
The panel discussion at the 2025 film festival will focus on cultural heritage digitalization and restoration, accessibility, and outreach, which will provide an opportunity for panelists to share insights, experiences, and perspectives on the importance and challenges of film archiving.
Those willing to participate in the Tbilisi International Archival Film Festival should send the entries and the requested material via e-mail to TIAFF@archives.gov.ge or in material form (HDD, Blu-ray, Flash Drive) to the following address: 1 Vazha-Pshavela Avenue, Tbilisi, Georgia 0160.
The deadline for submission of the entry and the supporting material is September 1, 2025.
For additional details, reach us at the festival's email address, TIAFF@archives.gov.ge or by phone: