პირველი რესპუბლიკა - სამეცნიერო ფორუმი
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის გამოცხადების ასი წლის იუბილესთან დაკავშირებით, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ეროვნული არქივი, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი და სამხრეთ კავკასიის კვლევის ამერიკული ინსტიტუტი(არისკი)/American Research Institute of the South Caucasus(ARISC), შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით 25-30 ივნისს მართავს სამეცნიერო ფორუმს სახელწოდებით: „საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის გახსენება 100 წლის შემდეგ: მოდელი ევროპისთვის?" – „Remembering the Georgian Democratic Republic 100 Years On: A Model for Europe?", რომელიც შედგება საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციისა და საერთაშორისო საზაფხულო სკოლისგან.
სამეცნიერო ფორუმის ორგანიზატორები საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად იწვევენ ქართველ და უცხოელ სტუდენტებსა და ახალგაზრდა მკვლევრებს.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მსურველებმა 2018 წლის 10 მარტამდე  უნდა გამოგზავნონ შევსებული  სააპლიკაციო ფორმა  შემდეგ ელექტრონულ მისამართებზე - summerschooldrg100@gmail.com, ან irakli.iremadze@tsu.ge
საერთაშორისო საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობას მიიღებს 10 ქართველი და 10 უცხოელი მონაწილე. საზაფხულო სკოლის მსმენელთათვის ლექციებს წაიკითხავენ ქართველი და უცხოელი მეცნიერები.

First Republic - Scientific Forum
In connection with the centenary celebrations of the declaration of independence of the Democratic Republic of Georgia, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, in partnership with the National Archives of Georgia, National Parliamentary Library of Georgia, National Museum of Georgia and American Research Institute of the South Caucasus (ARISC) and with the support of Shota Rustaveli National Science Foundation, organizes a scientific forum titled: “Remembering the Democratic Republic of Georgia, 100 Years On: A Model for Europe" on June 25-30. The forum involves an international scientific conference and an international summer school.
Summer school organizers are pleased to invite Georgian and foreign students as well as young researchers to participate in the program.
The applicants need to send filled   application forms  to the following e-mails no later than 10 March, 2018     summerschooldrg100@gmail.com or irakli.iremadze@tsu.ge
10 Georgian and 10 foreign students will participate in the international summer school. Georgian and foreign scientists will give lectures for summer school listeners.
Working languages of the international summer school: Georgian, English.
* Summer school organizers can offer the conference and summer school attendees free stay in a descent hotel/hostel room, free food, internal transportation.