ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა.
გამოფენა ასახავს საქართველოს პირველ დემოკრატიულ რესპუბლიკაში განვითარებულ ძირითად მოვლენებს, ასევე იმ ნაბიჯებს, რომლებიც საქართველოს სახელმწიფომ მე-20 საუკუნის დასაწყისში დემოკრატიული ღირებულებების დასამკვიდრებლად გადადგა. საქართველოს პირველი რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აქტი; 1921 წლის კონსტიტუცია დამფუძნებელი კრების წევრთა ხელმოწერებით; მთავრობის, ეროვნული საბჭოს, დამფუძნებელი კრებისა და სახელმწიფო სტრუქტურების საეტაპო მნიშვნელობის დოკუმენტების დედნები; ემიგრაციაში მყოფი მთავრობის მუშაობის ამსახველი მასალა; დემოკრატიული რესპუბლიკის გერბისა და შტანდარტის ორიგინალები; 1918-1921 წლების ისტორიის ამსახველი ფოტომასალა; ლევილის უკანასკნელი არქივში გაერთიანებული დოკუმენტები – ეს მხოლოდ მცირე ნაწილია იმ ექსპონატებისა, რომელიც დამთვალიერებელს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დახვდება.
ექსპოზიცია ივნისის ბოლომდე გაგრძელდება და გამოფენის ნახვა შესაძლებელია ყოველდღე, ორშაბათის გარდა, კოვიდრეგულაციების დაცვით.

Exhibition dedicated to the Independence Day of Georgia opened in the exhibition pavilion of the National Archives today
An exhibition dedicated to the Independence Day of Georgia was opened in the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia today.
The exhibition reflects the main developments in the First Democratic Republic of Georgia, as well as the steps taken by the Georgian state in the early 20th century to establish democratic values. Act of Independence of the First Republic of Georgia; The 1921 Constitution signed by members of the Constituent Assembly; Originals of landmark documents of the Government, the National Council, the Constituent Assembly and state structures; Material reflecting the work of the government in exile; Originals of the coat of arms and standard of the Democratic Republic; Photographs of the history of 1918-1921; Documents united in the last archive of Leville - these are just a small part of the exhibits that visitors will find in the exhibition pavilion of the National Archives.
The exhibition will last until the end of June and the exhibition can be seen every day, except Monday, subject to co-regulation.