საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ზუგდიდის იუსტიციის სახლში დღეს გამოფენა „საქართველოს პირველი რესპუბლიკა“ გახსნა.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ მრავალფეროვანი და ფართომასშტაბიანი გამოფენა იუსტიციის მინისტრის ინიციატივით მომზადდა. ამ გამოფენაზე 1918-1921 წლების ისტორიის ამსახველი საარქივო მასალების ნაწილი საზოგადოებისათვის პირველად არის წარდგენილი.
გამოფენა 2015 წლის 12-დან 31 ოქტომბრის ჩათვლით თბილისში დიმიტრი შევარდნაძის სახელობის ეროვნულ გალერეაში იყო წარმოდგენილი, 6-20 ნოემბერს ექსპოზიციას თელავის რეგიონულმა არქივმა, 25 ნოემბრიდან 13 დეკემბრამდე კი - ქუთაისის „თიბისი გალერეამ“, 16-25 დეკემბერს კი - ბათუმის „თიბისი გალერეამ უმასპინძლა.
გამოფენა მოიცავს ეროვნულ არქივში დაცულ წერილობით და ფოტომასალას საქართველოს დამოუკიდებლობის შესახებ პირველი რესპუბლიკის სამწლიან პერიოდში (1918-1921 წწ.)
საქართველოს ისტორიის ეს მოკლე მონაკვეთი გამორჩეულია იმით, რომ აღდგა 117 წლით ადრე გაუქმებული სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა და ჩამოყალიბდა დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობა; ასევე, 1919 წელს ჩატარდა უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს − დამფუძნებელი კრების − არჩევნები, რომელშიც მონაწილეობა ორივე სქესის ამომრჩევლებმა მიიღეს; კანდიდატებად დარეგისტრირებული ოცამდე ქალიდან კი დამფუძნებელ კრებაში ხუთმა ქალმა დაიკავა ადგილი; მიღებულ იქნა პროგრესული სამართლებრივი აქტი − საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის კონსტიტუცია.
სამწლიანი დამოუკიდებლობის პერიოდი რუსეთის მიერ საქართველოს დაპყრობით დასრულდა და დემოკრატია ჩვენს ქვეყანაში დროებით დამარცხდა. საქართველოს მთავრობა და დამფუძნებელი კრების წევრთა უმრავლესობა 1921 წელს ემიგრაციაში საფრანგეთში წავიდა.
ზუგდიდის იუსტიციის სახლში გამოფენა 25 მარტამდე გაგრძელდება. დამთვალიერებლები გაეცნობიან დოკუმენტებს, რომლებიც საქართველოს ისტორიის ამ უმნიშვნელოვანეს მოვლენებს ასახავს. გამოფენისათვის შექმნილია სპეციალური კატალოგი.

Minister of Justice, Thea Tsulukiani opened the exhibition "The First Democratic Republic of Georgia" today in Zugdidi Public Service Hall.
Diverse and large-scale exhibition about the First Republic of Georgia was prepared on the initiative of the Minister of Justice. The large part of the archival materials, depicting the history of 1918-1921 is presented for the society for the first time. Among them is the private archive of the first representative of the League of Nations Khariton Shavishvili. The digital copy of the archive was brought from the Library of the United Nations Office at Geneva to Georgia with the effort of the Minister of Justice.
The exposition includes the written and photo materials, preserved at the National Archives of Georgia, depicting the three years period of independence (1918-1921) of the First Republic and it is divided into the following subjects: the act of independence of Georgia and national attributes; first elections, founding session of the constituent assembly and legislative work; the state and the church; foreign relations; armed forces; public life; loss of independence; Khariton Shavishvili.
The exhibition was presented at Dimitri Shevardnadze Georgian National Gallery from 12 till 31 October; on 6-20 November the exposition was hosted by Kakheti Regional Archive in Telavi; on 25 November-13 December – by TBC Gallery in Kutaisi; and on 16-25 December – by TBC Gallery in Batumi.
The exposition at Zugdidi Public Service Hall will last till 25 March. A special catalogue was created for the exhibition.