პოლონეთის ელჩი ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონს ესტუმრა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონს დღეს პოლონეთის ელჩი საქართველოში მარიუშ მაშკიევიჩი ეწვია. მას იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ მიხეილ სარჯველაძემ პირადად უმასპინძლა და არქივის საგამოფენო პავილიონში მიმდინარე გამოფენა „რეპრესიები საქართველოში“ დაათვალიერებინა.
1937 წლის რეპრესიებიდან 80 წელი გავიდა. ამ თარიღთან დაკავშირებით მოწყობილ ექსპოზიციაზე ფოტომასალა, წერილობითი დოკუმენტები და მემორიალური ნივთები დამთვალიერებელს წარმოდგენას უქმნის 1920-30-იან წლებში საქართველოში გატარებული რეპრესიების მასშტაბსა და შინაარსზე.
მარიუშ მაშკიევიჩი ასევე გაეცნო ეროვნულ არქივში დაცულ პოლონეთ-საქართველოს ურთიერთობის ამსახველ დოკუმენტებს.
საგამოფენო პავილიონში ვიზიტისას ელჩმა ისაუბრა 2018 წელს საქართველოში პოლონული კულტურული მემკვიდრეობის წელთან დაკავშირებით დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში პოლონეთის ელჩის ვიზიტი მას შემდეგ დაიგეგმა, რაც იუსტიციის მინისტრმა საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის იუსტიციის სასწავლო ცენტრის ყვარლის ფილიალში 2013-2017 წლებში განხორციელებული რეფორმების შემაჯამებელი პრეზენტაცია  გამართა.  შეხვედრაზე მინისტრმა მოკლედ მიმოიხილა როგორც იუსტიციის სამინისტროს მიერ განხორციელებული საქმიანობა და რეფორმები, ისე მის გამგებლობაში შემავალი 11 საჯარო სამართლის იურიდიული პირის მიერ განხორციელებული ყველაზე მსხვილი პროექტები. მათ შორის იყო ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონის აშენება, რომელიც 2016 წლის ივლისში გაიხსნა და დღემდე 15-ზე მეტ გამოფენას უმასპინძლა.

Ambassador of Poland to Georgia visited the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia
Today an Ambassador of Poland to Georgia Mariusz Maszkiewicz visited the exhibition pavilion of the National Archives of Georgia and get acquainted with the current exhibition "Repressions in Georgia". Deputy Minister of Justice Mikheil Sarjveladze personally hosted the ambassador.
80 years have passed since 1937 repressions. Photographs, written documents and memorial items on the exposition are presented to the viewers for the scale and content of repressions carried out in Georgia in the 1920s and 1930s.
Mariusz Maszkiewicz also got acquainted with the documents, preserved in the National Archives of Georgia, reflecting the relations between Poland and Georgia.
During the visit in the Exhibition Pavilion, the Ambassador spoke about the events planned for the year of Polish cultural heritage in Georgia in 2018.
The visit of the Ambassador of Poland to the exhibition Pavilion of the National Archives was planned after the Minister of Justice held a summary presentation of the reforms implemented in 2013-2017 at Kvareli branch of Justice Training Center for the heads of diplomatic missions accredited in Georgia and international organizations. At the meeting, the Minister briefly reviewed the activities and reforms implemented by the Ministry of Justice, as well as the largest projects implemented by eleven Legal Entities of Public Law, under its jurisdiction. Among them was the construction of the Exhibition Pavilion of the National Archives, which was opened in July 2016 and has hosted more than 15 exhibitions.