საქართველოს ეროვნული არქივი საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის ყრილობაში მონაწილეობდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დელეგაციამ საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) #32 ყრილობაში მიიღო მონაწილეობა. „არქივები და კვლევა – ანალოგურსა და ციფრულს შორის“ ყრილობის მთავარი თემა იყო.
დელეგაციის წევრებმა შეხვედრა გამართეს საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის თავმჯდომარე ბირგიტ კიბალთან და განიხილეს საქართველოს ეროვნული არქივისა და ICARUS-ის თანამშრომლობის გაღრმავება და ახალ ეტაპზე გადასვლა.
ეროვნული არქივის საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსმა სოფიო ჯობავამ და ამავე განყოფილების მთავარმა სპეციალისტმა ხატია ქინქლაძემ ასევე წარადგინეს პრეზენტაცია საქართველოში არსებული გერმანული დასახლებების შესახებ ეროვნულ არქივში დაცულ მე-19-მე-20 საუკუნეების დოკუმენტებზე დაყრდნობით.
საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) ყრილობა ყოველწლიურად გაზაფხულსა და შემოდგომაზე ტარდება და ითვალისწინებს ცენტრის წევრი არქივების შეკრებას. 2024 წლის პირველი ყრილობა სერბეთის რესპუბლიკაში, ქალაქ ნოვი სადში გაიმართა.

The delegation of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia participated in the #32 convention of the International Center for Archival Research's (ICARUS) and "Archives and research—between analog and digital" was the conference's central focus.
In a discussion with Birgit Kibal, chairperson of the International Center for Archival Research, the delegation members talked about the next step and strengthening collaboration between ICARUS and the National Archives of Georgia.
In addition, Sophio Jobava, head of the National Archives' Department of Relations with Public and International Organizations, and Khatia Kinkladze, chief specialist in the same department, gave a presentation on German settlements in Georgia using records from the 19th and 20th centuries preserved in the National Archives.
The convention of the International Center for Archival Research (ICARUS) is held annually in the spring and autumn and provides for the gathering of member archives of the Center. The first convention of 2024 was held in the city of Novi Sad in the Republic of Serbia.