უკრაინის ცენტრალურმა სახელმწიფო საისტორიო არქივმა საკუთარ ფონდებში დაცული ორი ისტორიული რუკის ციფრული ასლი საქართველოს ეროვნულ არქივს საჩუქრად გადასცა.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი მიმდინარე წლის მაისში უკრაინაში იმყოფებოდა, სადაც ქვეყნის ხელისუფლების წარმომადგენლებთან მაღალი დონის შეხვედრები გამართა. ამავდროულად, მინისტრი უკრაინის საარქივო სამსახურსაც ესტუმრა. რუკების ქართული მხარისათვის გადაცემა სწორედ ამ ვიზიტს უკავშირდება.
იოან ბაპტისტ ჰომანის მიერ შექმნილი თურქეთის იმპერიის რუკა, რომელიც საქართველოსაც მოიცავს, 1748 წელს ნიურბერგში გამოცემულ ატლასშია შესული, ხოლო ტობიას კონრად ლოტერის მიერ 1774-1784 წლებში შექმნილი და აუსბურგში დაბეჭდილი თურქეთის იმპერიის რუკა მსოფლიო გეოგრაფიული ატლასის ნაწილია.
ეროვნული არქივი აქამდე ამ რუკებს არ ფლობდა, ამდენად, კიდევ უფრო შეივსო ეროვნული არქივის მდიდარი კარტოგრაფიული მასალა და ვახუშტი ბატონიშვილის, გილომ დელილისა და სხვათა რუკებთან ერთად დაიდო ბინა.
ორივე ისტორიული რუკა კარგად ასახავს XVIII საუკუნის პირველ ნახევარში კავკასიისა და, კონკრეტულად, საქართველოს მდგომარეობას. სამეფო-სამთავროებად დაყოფილი ოდესღაც ერთიანი ქვეყნის ტერიტორიაზე მკაფიოდ არის აქცენტირებული ოსმალეთის იმპერიის ინტერესები. კერძოდ, ცალკეა გამოყოფილი გურია, იმერეთი, სამეგრელო და სამხრეთ საქართველო (ახალციხე-ახალქალაქი). ისტორიიდან კარგად არის ცნობილი, რომ სწორედ მეთვრამეტე საუკუნის დასაწყისში ოსმალეთის იმპერიამ დასავლეთ საქართველოს სრული დაუფლება სცადა.
რუკების დათვალიერება ნებისმიერ დაინტერესებულ მკვლევარს ეროვნული არქივის საისტორიო ცენტრალური არქივის მკვლევართა დარბაზში შეუძლია.

The Historical Archive of Ukraine transferred the Digital Copies of the Maps to the National Archives of Georgia
The Central State Historical Archive of Ukraine transferred the digital copies of two historical maps to the National Archives of Georgia.
The Minister of Justice of Georgia Ms. Thea Tsulukiani was visiting Ukraine in May 2015. She held high-level meetings with the representatives of the government and also visited the Archival Service of Ukraine. The transfer of the maps to the Georgian side is connected with her visit.
The map of the Turkish Empire by Johann Baptist Homann that consist Georgia as well is included in the atlas, published in 1748 in Nurnberg. Another map of the Turkish Empire by Tobias Conrad Lotter represents the part of the World Geographical Atlas, published in Augsburg in 1784.
The National Archives of Georgia didn’t possess these maps so far. That’s why they have enriched the cartographical materials of the archive and took its place together with the maps of Vakhushti Batonishvili, Guillaume Delisle and others.
The maps are accessible for any interested person at the research room of the Central Historical Archive of the National Archives of Georgia.