საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში ელექტრონული კატალოგის პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაციას იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე დავით ჯანდიერი და ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილი დაესწრნენ.
დავით ჯანდიერის განცხადებით, „ელექტრონული კატალოგის შექმნა გაუმარტივებს ეროვნული არქივის თანამშრომლებს საჭირო ინფორმაციისა თუ დოკუმენტის მოძიებას, შესაბამისად, მოქალაქეთა მომსახურება უფრო სწრაფად და კომფორტულად მოხდება. გარდა ამისა, კატალოგის გამოყენება დაიცავს დედან დოკუმენტებს ხშირი გამოყენებისგან“.
თეონა იაშვილის ინფორმაციით, „კატალოგში განთვსდება ფონდების, ანაწერებისა და საქმეების ანოტაციები, აგრეთვე, დოკუმენტების ციფრული ასლები. ანოტაციები შედგენილია 3 საერთაშორისო სტანდარტის - ISAD, ISAAR, ISDF - მიხედვით. ამ ეტაპზე პროგრამაში განთავსებულია 20 000-მდე საქმის ანოტაცია და დოკუმენტების 34 000 გვერდის ციფრული ასლი. გარდა ამისა, უკვე დასკანერებულია 1 მილიონამდე გვერდი, რომელთა ატვირთვა კატალოგში ეტაპობრივად მიმდინარეობს“.
აღსანიშნავია, რომ კატალოგს გააჩნია ძებნის მოქნილი მექანიზმი, რაც გულისხმობს ძებნას ფონდის, ანაწერის ან საქმის ნომრის მიხედვით; ძებნა, ასევე, შესაძლებელია საკვანძო სიტყვების, ფიზიკური ან იურიდიული პირების, თემატური ან გეოგრაფიული საძიებლის გამოყენებით.

The presentation of the electronic catalogue was hold at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia. The presentation was attended by Mr. Davit Jandieri, First Deputy Minister of Justice and Ms. Teona Iashvili, General Director of the National Archives of Georgia.
According to Mr. Davit Jandieri, “Creation of the electronic catalogue will simplify to the employees of the National Archives to search for the necessary document or the information. Accordingly, the citizens will be served more quickly and comfortably. Besides, the usage of the catalogue will protect the original documents from the frequent use”.
Ms. Teona Iashvili mentioned that “the annotations of the fonds, descriptions and files, as well as, the digital copies of the documents will be located in the catalogue. The annotations are composed according to 3 international standards – ISAD, ISAAR, ISDF. For the present time about 20 000 annotations of the files and digital copies of the 34 000 pages of documents are located in the programe. Besides, about one million pages are already scanned and they are uploaded in the catalogue permanently”.