ეროვნულმა არქივმა ილია ჭავჭავაძის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი მულტიმედიური გამოფენა შექმნა
ილია ჭავჭავაძის დაბადებიდან 185 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი მულტიმედიურ გამოფენას უძღვნის.
ქართველი საზოგადო მოღვაწე, ჟურნალისტი, პოლიტიკოსი, პუბლიცისტი და მწერალი 1837 წლის 7 ნოემბერს (ძველი სტილით 27 ოქტომბერს) დაიბადა.
მულტიმედიურ გამოფენაში წარმოდგენილია ეროვნულ არქივში ილიას შესახებ დაცული ფოტოები, წერილობითი დოკუმენტები, ავტოგრაფები, პუბლიკაციები, ნაწარმოებების აუდიოჩანაწერები და მოგონებები ქართველი მწერლისა და საზოგადო მოღვაწის შესახებ. დოკუმენტები ასახავს ილია ჭავჭავაძის ლიტერატურულ, პუბლიცისტურ, საზოგადოებრივ თუ პოლიტიკურ მოღვაწეობას.
გამორჩეულია ილიას როლი XIX საუკუნის საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბებასა და საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის წარმართვაში. „თერგდალეულების“ ლიტერატურული მიმდინარეობა სწორედ ილია ჭავჭავაძისა და მისი თანამოაზრეების მიერ შეიქმნა. მისი თაოსნობით დაფუძნდა საქართველოს სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკი, პერიოდული გამოცემები „საქართველოს მოამბე“ და „ივერია“, „ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება“. მისი ღვაწლი საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ცხოვრების თითქმის ყველა სფეროს შეეხო.
ქართულ ლიტერატურაში კრიტიკული რეალიზმის ჟანრის ერთ-ერთ ფუძემდებელსა და გამორჩეულ ავტორს ეკუთვნის: „კაცია-ადამიანი?!“ (1858), „ქართვლის დედა“ (1871), „აჩრდილი“ (1872), „მგზავრის წერილები“ (1871), „გლახის ნაამბობი“ (1872), „განდეგილი“ (1883), „ოთარაანთ ქვრივი“ (1887).
მულტიმედიური გამოფენა ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/ilia-chavchavadze-1
ასევე გაეცანით ილიას შესახებ მომზადებულ სახალისო კითხვარს და გაიგეთ, რამდენად კარგად იცნობთ მის ცხოვრებასა და შემოქმედებას: https://archive.gov.ge/ge/quiz/ilia-chavchavadze-1

The National Archive created a multimedia exhibition depicting the life and work of Ilia Chavchavadze.
The National Archive of the Ministry of Justice of Georgia is dedicating a multimedia exhibition to the 185th anniversary of the birth of Ilia Chavchavadze.
Georgian public figure, journalist, politician, publicist and writer was born on November 7, 1837 (October 27 in the old style).
The multimedia exhibition presents photographs, written documents, autographs, publications, audio recordings of works and memories of the Georgian writer and public figure preserved in the National Archive. The documents reflect Ilia Chavchavadze's literary, journalistic, public and political activities.
The role of Ilia in the formation of civil society in 19th century Georgia and in leading the national liberation movement of Georgia is outstanding. The literary course of "Tergdaleuli" was created by Ilia Chavchavadze and his associates. It was under his leadership that the State Public Bank of Georgia, periodicals "Sakartvelos Moambe" and "Iveria", "Kartvelta Shoris Tsera-Kitxvis Gamavrcelebeli Sazogadoeba" were founded. His achievements touched almost all spheres of public and political life.
One of the founders and outstanding authors of the genre of critical realism in Georgian literature includes: "Katsia-Adamiani?!" (1858), "Qartlis deda" (1871), "Achrdili" (1872), "Mgzavris Tserilebi" (1871), "Glakhis Naambobi" (1872), "Gandegili" (1883), "Otaraan Qvrivi" (1887).