საქართველოს დამფუძნებელი კრების მიერ 1921 წლის 21 თებერვალს მიღებული საქართველოს კონსტიტუცია
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის კონსტიტუცია, იმდროინდელი მსოფლიო მასშტაბით პროგრესულად აღიარებული დოკუმენტი, 17 თავისა და 149 მუხლისაგან შედგება. ქვეყნის ძირითადი კანონით პოლიტიკურ წყობად განისაზღვრა დემოკრატიული რესპუბლიკა. კონსტიტუციით გარანტირებული იყო ქალთა, რელიგიურ და ეთნიკურ უმცირესობათა უფლებები; გაუქმდა სიკვდილით დასჯა.
საქართველოს საკონსტიტუციო კომისიის პირველი შეკრება 1918 წლის 7 ივნისს გაიმართა. კომისიის თავმჯდომარედ აირჩიეს სერგი ჯაფარიძე, კომისიის მდივნად კი - პავლე საყვარელიძე. მრავალპარტიული კომისიის შემადგენლობაში იყვნენ: რაჟდენ არსენიძე, ნოე ჟორდანია, ივანე ჩერქეზიშვილი, გრიგოლ რცხილაძე, სამსონ დადიანი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მაყაშვილი. ზუსტად ერთი თვის შემდეგ კომისიის რამდენიმე წევრი ახალი წევრით ჩაანაცვლეს: ლეო ნათაძე (ნოე ჟორდანიას ნაცვლად), მარიამ ჩხეიძე (ივანე ჩერქეზიშვილის ნაცვლად), ალექსანდრე წერეთელი (გრიგოლ რცხილაძის ნაცვლად), გერონტი ქიქოძე და სპირიდონ კედია (გიორგი გვაზავას ნაცვლად).
დამფუძნებელი კრების არჩევის შემდეგ, 1919 წლის მარტში, შეიქმნა თხუთმეტი წევრისაგან შემდგარი ახალი საკონსტიტუციო კომისია, რომელმაც მანამდე არსებული კომისიის მასალები გადაიბარა და მუშაობა განაგრძო. კომისიის წევრთა შემადგენლობა რამდენჯერმე შეიცვალა. მას ჯერ - რაჟდენ არსენიძე, ხოლო მოგვიანებით პავლე საყვარელიძე ხელმძღვანელობდა.
კონსტიტუციის პროექტი სრული სახით 1920 წლის მაისში დაიბეჭდა და განსახილველად დამფუძნებელი კრების წევრებს დაურიგდათ. პროექტის განხილვას კრების მრავალი სხდომა მიეძღვნა. საბოლოოდ, 1921 წლის 21 თებერვალს თბილისში გამართულ სხდომაზე საქართველოს დამფუძნებელმა კრებამ საქართველოს პირველი კონსტიტუცია მიიღო. სწორედ იმ დროს ქართული შეიარაღებული ძალები რუსულ არმიას თბილისის მისადგომებთან ებრძოდა.
კონსტიტუცია 1921 წლის მარტში ბათუმში, ნესტორ ხვინგიას სტამბაში, დაიბეჭდა. თქვენ წინაშე წარმოდგენილია გამოცემის ის ეგზემპლარი, რომელსაც დამფუძნებელი კრების წევრთა ხელმოწერები ახლავს.

The Constitution of Georgia, adopted on 21 February 1921, by the Constituent Assembly of Georgia
The Constitution relied on the principles of the Act of Independence of Georgia, adopted on 26 May, 1918.
The Constitution of the Democratic Republic of Georgia, a progressively recognized document at the time, consists of 17 chapters and 149 articles.  According to the main law of the country, Democratic Republic became a form of government operating. The constitution guarantees the rights of women, religious and ethnic minorities; capital punishment was abolished.
The first meeting of the Constitutional Commission of Georgia was held on 7 June, 1918.  Sergi Japaridze was elected as a chairman of the commission and Pavle Sakvarelidze – as a secretary of the Commission. The members of the multi-party commission were: Noe Zhordania, Ivane Cherkezishvili, Grigol Rtskhiladze, Samson Dadiani, Giorgi Gvazava, Konstantine Makashvili. A month later, several members of the commission were replaced by new ones: Leo Natadze (instead on Noe Zhordania), Mariam Chkheidze (instead of Ivane Cherkezishvili), Aleksandre Tsereteli (instead of Grigol Rtskhiladze), Geronti Kikodze and Spiridon Kedia (instead of Giorgi Gvazava).
After the elections of the Constituent Assembly, in March 1919, a new Constitutional commission, comprising of fifteen members, was created. The composition of the commission members has changed several times. It was headed by Razhden Arsenidze and later – by Pavle Sakvarelidze.
The draft of the Constituent was fully published in May 1920 and was handed to the members of Constituent Assembly for discussion. Several meetings were dedicated to the discussion of the project. Finally, on 21 February, 1921 the Georgian Constituent Assembly adopted the first Constitution of Georgia. At the same time, the Georgian Armed Forces were fighting against the Russian troops in Tbilisi.
The constitution was published in March 1921 in the printing house of Nestor Khvingia in Batumi. The presented copy of the publication is presented with the signatures of the members of the Constituent Assembly.
The document belongs to the Parliament of Georgia and is preserved in the National Archives of Georgia.